Allegro Mini Paczka InPost czyli nowy Polecony inpost

Dokładnie wczoraj 22 lutego 2017 platforma Allegro i Inpost wprowadzili nową formę dostawy – Allegro Mini Paczka inpost. Usługa ta zastąpiła dotychczasowy Allegro Polecony inpost. Ma to być ukłon w stronę klientów Allegro, nowa forma dostawy ma być szybsza – do 3 dni po nadaniu (choć nadal pozostaje usługą ekonomiczną) w porównaniu do Poleconego Inpost (który czasami szedł 2 tygodnie).

W związku z tą zmianą są oczywiście pewne plusy jak i minusy ale o tym w późniejszej części artykułu.

Czym się różni Allegro Mini Paczka Inpost od starego Poleconego Inpost ?

Przede wszystkim gabarytem, wcześniej Polecony inpost traktowany był jako zwykły list, którym mogliśmy wysłać niewielkie i lekkie przedmioty. W Nową Paczkę Allegro możemy zmieścić znacznie więcej.

Po pierwsze waga! Waga przesyłki może mieć maksymalnie 2 Kg (więc całkiem sporo), gabaryt paczki nie może przekroczyć 70 cm (suma 3 boków paczki) – więc wydawać by się mogło, że to świetna wiadomość. Dla klienta Tak bo w relatywnie niskiej cenie może zamówić nawet spore przedmioty. Cena jednak wzrosła z 3,94 do 7,20 zł.

Sprytne posunięcie Inpost, udręką dla sprzedawców na Allegro

Zapytacie pewnie dlaczego, przecież sprzedawca może wysłać więcej w jednej paczce poniżej cen poczty polskiej czy byle jakiego kuriera.

Wszystko przez sprytne posunięcie firmy Inpost i Allegro, Jak myślicie dlaczego nie usunięto Poleconego Inpost całkowicie tylko w jego miejsce wskoczyła nowa usługa? Już tłumaczę.

Na co dzień opiekują się dość sporą Hurtownią internetową, która handluje również na allegro (ok 5 tyś – 7 tyś aukcji), w większości sprzedawanych przedmiotów była ustawiona najtańsza forma wysyłki Polecony Inpost za 3,94  zł (w niektórych aukcjach wysyłka Poleconym Inpost była darmowa – bo była tania i można było tym zachęcić klienta do kupna z darmową wysyłką i zwrotem).

No i przyszedł magiczny 22 lutego i owy Polecony Inpost został we wszystkich aukcjach zastąpiony Mini Paczką Allegro – cena wysyłki dla klienta oczywiście została stara czyli 3,94 zł (bo nie można było jej ustawić ponad ten poziom), jednak dla Inpostu od wczoraj za taką wysyłkę należy się już 7,20 zł.

Zmiana wszystkich zróżnicowanych aukcji zajęła mi prawie cały dzień (ponieważ aukcje edytowałem przez API Allegro), ale wyobraźmy sobie sytuację gdy ktoś nie korzysta z żadnego oprogramowania do zarządzania aukcjami, tylko wystawia / edytuje wszystko ręcznie. Zmiana ręczna nawet 1000 aukcji zajmie dobrych kilka dni … a w tym czasie ludzie kupują, kupują a Inpost zaciera rączki.

Przeglądając aukcje konkurentów widzę, że do nich ta zmiana jeszcze nie dotarła i na aukcjach jest Allegro Mini Paczka Inpost – 3,94 zł – w takiej sytuacji na każdej wysyłce są w plecy ponad 3,20 zł.

Zanim sprzedawcy połapią się o co chodzi minie jeszcze sporo czasu, w tym czasie Inpost nabije sobie kasy i wszyscy będą zadowoleni – Pięknie to wymyślili.

 

 

Leave a Comment